Son

Öncesi sonrası

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu bir son yazısıdır. 🙂

2012 ve 2013 yıllarında geçirdiğim operasyonlar sonrasında 81 kg ağırlığa ulaşmıştım. Yeniden yürümeye başladıktan yaklaşık bir ay sonra amaç yazımda belirttiğim gibi hem kendimi motive etmek hem de benim gibi kilo vermek isteyenleri yüreklendirmek amacıyla açtığım bu günlüğümü malesef istediğim şekilde devam ettiremedim.

Her nekadar internetin derinliklerinde kaybolmaya yüz tutmuş olsa da günlüğümü yarım bir şekilde bırakmak istemediğimden bu son yazısını yazmaya karar verdim. Böylece geçen yaklaşık üç yılında bir özetini ve son halimi de sizinle paylaşmış olacağım.

Günlüğü yazmayı bıraktıktan yaklaşım 15 gün sonra 75 kg’a düştüm ve diyet yapmayı bıraktım. Çok sıkıntılı günler geçirdiğimden kilo vermeye çalışarak yeni bir sıkıntıyı daha fazla çekmek istemediğimden pes ettim. Uzun süre yaklaşık 13 ay 75 kilogramda kaldım. Bu sürede  yeniden çalışmaya başlamış olsam da  bacağımdaki sorun devam ettiğinden fiziksel aktivitem beklediğim oranda artmadı. Ne kilo aldım ne de verdim.

Ancak 2014 yılının Eylül ayında yeniden ameliyat olmak zorunda kalınca yeniden yatağa bağımlı geçireceğim günlere geri döndüm. Öncekilere kıyasla daha rahat geçen bu dönemde de 4 kg aldım ve yeniden günlüğü yazmaya başladığım zamana dönmüş oldum. Koltuk değneklerini bırakıp yeniden bastonla da olsa yürümeye başladığım 2015 Mart ayından sonra yavaşta olsa kilo vermeye başladım. Geçen bu süreçte kilo vermek için özel bir çaba harcamadım. Ta ki 2015’in son günü çektiğim karın şişliğine kadar.

35 Yaşında böyle sıkıntılar yaşamayı kendime yediremediğimden bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim.

 

Biran evvel zayıflmalıydım.

Öncelikli hedefim 10 kg vererek 65 kg ye ardından da uzun vadede 60 kg ye düşmekti.

Ekmek şeker ve tuz’u kesin bir şekilde bıraktım. İki ay   salata yedim. E. Protein almak gerektiği ısrarla söylenince  bir kaç defa et yedim salataya peynir veya tavuk haşlaması ekledim.  akşam öğün atladım veya pul biberli yoğurt yedeim. İki ayın sonunda 65 kg’a düşmüştüm.

Üçüncü ayda sadece sabah kahvaltısında bir dilim (ama biraz büyük bir dilim 🙂 ) ekmekle zeytin peynir kaynamış yumurta yemeye başladım. Öğlen sebze yemeği ve/veya çorba yedim, akşam yoğurt veya tahıl gevreğini sütün içine katarak yedim. Bazen akşamları sadece meyve yedim. Yediklerime dikkat etmemin yanında fiziksel aktivitelerimi arttrdım. Araba kullanımımı azalattım, yürüyüş yapmaya başladım. Üçüncü ayın sonunda 60 kg’a düşmüştüm.

Dördüncü ayda yine sabah kahvaltısında bir dilim ekmek, zeytin, peynir, kaynamış yumurta yemeye devam ettim ancak küçük ödüller vermeye de başladım kendime arada bir tatlı, pide yedim ancak bu durumda da miktarı düşük tutmaya özen gösterdim.

Beşinci ve içinde bulunduğum altıncı ayda da ekmeği ve tatlıyı sınırlı şekilde tüketmeye özen göstererek kilomu koruyorum.

Geçen süredeki değişimi sözlerden çok bir fotoğraf daha iyi anlatabilir diye düşünerek yazıma bir de fotoğraf ekledim

Bir günlüğü daha üç yıl sonra olsa da yarım bırakmayıp bitirdiğim için mutluyum. 🙂

–SON–

Bu yazı 0-Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.